ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ :Το μεγαλυτερο λαθος ειναι να διδασκουμε στους ιδιους μαθητες ολα τα μαθηματα με τον ιδιο τροπο (H. Gardner)

Την Πέμπτη , 27.4.2023 στο 4Ο ΓΕΛ Χαλκίδας πραγματοποιήθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση με θεματικό άξονα τη διαφοροποιημένη διδασκαλία.
Στη σημερινή πραγματικότητα κάθε τάξη πρέπει να θεωρείται τάξη μικτής ικανότητας, καθώς αποτελείται από ανομοιογενή μαθητικό πληθυσμό. Καθήκον των εκπαιδευτικών είναι η εξασφάλιση της συνεχούς ανατροφοδότησης και αξιολόγησης των μαθητών  και των διδακτικών πρακτικών , ώστε να θέτει σαφείς στόχους για μια πετυχημένη μαθησιακή διαδικασία.

Έχοντας οδηγό την παραπάνω παραδοχή υλοποιήθηκε η συγκεκριμένη συνάντηση, για το περιεχόμενο της οποίας μπορεί κανείς να ανατρέξει στο συνημμένο αρχείο.