Δελτιο τυπου σχολικων αγωνων-κοριτσια

Το ταξίδι στο μέλλον ξεκινάει από το σχολείο

27/2/24

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΑΘΛΗΤΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ 4ου ΓΕΛ

Οι Σχολικοί αγώνες Ν. Ευβοίας συνεχίστηκαν την Τετάρτη 14/2 στο κλειστό γυμναστήριο του Αλιβερίου με το 4ο ΓΕΛ Χαλκίδας να παίρνει την πρόκριση στα κορίτσια.

Ημιτελικός

1ο ΓΕΛ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ-4ο ΓΕΛ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 21-48

ΠΕΡΙΟΔΟΙ: 4-15, 8-24, 15-36, 21-48.

1ο ΓΕΛ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Τζόκας): Γκόρου Μ., Καραγιάννη, Λεβέντη 2, Μελάνη, Πέππα Α. 6, Πέππα Σ., Γκόρου Ι. 3 (1), Ζωντού 4, Ιωάννου 4, Καρατζά 2.

4ο ΓΕΛ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Κλέπκος): Μουργιά 7, Σαμαντά 15 (2), Μουρατίδη 26 (1), Λαμπάκη, Κατσομπενάκη, Ντζαβέλι, Ροποτού.

Τελικός

Το 4ο ΓΕΛ Χαλκίδας κατέκτησε το σχολικό πρωτάθλημα Λυκείων Ν. Ευβοίας στα κορίτσια, κερδίζοντας στον τελικό που έγινε την Παρασκευή το ΓΕΛ Κανήθου με 41-23!

Το 4ο ΓΕΛ προηγήθηκε στο ημίχρονο με 14-5, αλλά το σχολείο της Κανήθου πλησίασε στο τέλος της γ’ περιόδου σε 21-19 με δύο τρίποντα της Αικ. Χουλιαρά, ενώ ισοφάρισε και σε 21-21 με το ξεκίνημα του 4ου 10λεπτου!

Στην τελευταία περίοδο όμως το 4ο ΓΕΛ ήταν ανώτερο και με τις Σαμαντά, Μουρατίδη να το οδηγούν στην επίθεση έφτασε στην κατάκτηση του πρωταθλήματος με τελικό σκορ 41-23!

ΠΕΡΙΟΔΟΙ: 6-5, 14-5, 21-19, 41-23.

4ο ΓΕΛ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Κλέπκος-Παπαϊωάννου): Μουργιά 4, Ντζαβέλι, Λαμπάκη, Σαμαντά 17 (3), Ροποτού 6, Μουρατίδη Ε. 14, Κατσομπενάκη.

ΓΕΛ ΚΑΝΗΘΟΥ (Τσαούσης-Μποσινάκης): Τζίνη, Μαγκούτα 4, Αγγέλου, Δούκα, Χουλιαρά Αικ. 14 (3), Στουραϊτη, Καρλατήρα, Χουλιαρά Δ. 5, Δεληγιάννη.