Τετραημερη εκδρομη

3/12/2018

Τετραημερη εκδρομη

Από την Πέμπτη 29/12/2018 ως την Κυριακή 2/12/2018 πραγματοποιήθηκε η τετραήμερη εκδρομή του σχολείου μας στη Θεσσαλονίκη. 5 καθηγητές και 85 μαθητές είχαν την ευκαιρία να χαλαρώσουν διασκεδάζοντας αλλά και επισκεπτόμενοι ταυτόχρονα αξιοθέατα της πόλης να το  συνδυάσουν με διδακτικούς σκοπούς.
Ο καιρός χειμωνιάτικος δεν δημιούργσε κανένα πρόβλημα ούτε στο ταξίδι αλλά και ούτε στη παραμονή στη πόλη. Οι αρχαιολογικοί χώροι στο ΔΙΟΝ και στη ΒΕΡΓΙΝΑ, το απο ανθρωπολογικής πλευράς αξιόλογο ΣΠΗΛΑΙΟ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ στη Χαλκιδική, ο ναός του ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ, η ΡΟΤΟΝΤΑ και ο ΛΕΥΚΟΣ ΠΥΡΓΟΣαλά καιι τα ΚΑΣΤΡΑ στη Θεσσαλονίκη μας έδωσαν την ευκαιρία να δούμε και να ακούσουμε σημαντικές πληροφορίες για την ιστορία της περιοχής και της Ελλάδας γενικότερα. Το φωταγωγημένο κέντρο της Πόλης και ιδιαίτερα η πλατεία Αριστοτέλουςμας έβαλλαν για τα καλά στο κλίμα των γιορτών. Η βραδυνή διασκέδαση στο club και στο ρεμπετάδικο αφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις και ήταν ευκαιρία να ξεφαντώσουμε και να ξεδώσουμε. τα θετικά σχόλια των υπαλλήλων του ξενοδοχείου και των οδηγών των εωφορείων ήταν απόδειξη της ευπρέπειας και ευγένειας που διακρίνει τους μαθητές μας. Οι μικρές στιγμές έντασης ήταν η απόδειξη πως οι ζωντανοί άνθρωποι μπορούν να διαφωνούν αλλά στο τέλος με απόλυτη σύμπνοια να λειτουργούν γαι το κοινό καλό.