Η Γιορτη της σημαιας

24/10/2019

Η Γιορτη της σημαιας

Σήμερα 24 Οκτωβρίου 2019 στο σχολείο μας ( όπως και σε όλα τα άλλα) πραγματοποιήθηκε ο εορτασμός της Σημαίας, λόγω της αργίας της παραμονής της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου. Στην καθιερωμένη από την πολιτεία αυτή εορτή έγινε ο ορισμός της σημαιοφόρου ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΣ – ΔΗΜΗΤΡΑΣ και των παραστατών : ΓΙΑΝΝΑΚΗ ΠΑΥΛΟΥ – ΠΑΟΛΟ. ΚΟΛΩΝΙΑ ΕΛΕΝΗΣ – ΑΝΝΑΣ, ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΣ , ΚΑΤΣΟΥΛΗ ΛΟΥΚΙΑΣ και ΠΡΟΓΚΑΚΗ ΜΑΡΙΑΣ – ΝΙΚΟΛΕΤΤΑΣ. Τα συγχαρητήρια των καθηγητών και το θερμό χειροκρότημα των μαθητών που συνόδευαν κάθε προσφώνηση ονόματος, δείχνει την εκτίμηση προς το πρόσωπό τους και αποτελεί μια σημαντική ηθική επιβράβευση για αυτούς. Ακολούθησε η απονομή ΑΡΙΣΤΕΙΩΝ και ΒΡΑΒΕΙΩΝ σε μαθητές και μαθήτριες για τις επιδόσεις τους στην περυσινή χρονιά ( τα ονόματά τους στα αρχεία που επισυνάπτονται. Στη συνέχεια αν τμήμα οι μαθητές παρακολούθησαν και συμμετείχαν σε μιας ώρας διάρκειας εορταστικές εκδηλώσεις με στόχο να μπουν στο πνεύμα της ημέρας και να αποκομίσουν σημαντικά στοιχεία ιστορικής κυρίως γνώσης.
Θερμές ευχαριστίες πρέπουν ιδιαίτερα στην συνάδελφο ΑΡΒΑΝΙΤΗ ΙΩΑΝΝΑ που επιμελήθηκε της αναγραφής των ονομάτων στους δοθέντες τίτλους, στους υπευθύνους των τμημάτων για την προετοιμασία και στους υπολοίπου συναδέλφους που βοήθησαν στην πραγματοποίηση των εκδηλώσεων

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και του ΧΡΟΝΟΥ ΜΕ ΥΓΕΙΑ

αριστούχοι Α Λυκειου