Ημερα Αθλητισμου

27/9/2019

Ημερα Αθλητισμου

Όπως σε όλα τα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Ελλάδας, έτσι και στο 4ο ΓΕΛ ΧΑΛΚΙΔΑΣ η Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου, αφιερώθηκε σε  δραστηριότητες σχετικές με την ημέρα Αθλητισμού. Την 1η διδακτική ώρα μαθητές και καθηγητές ανά τμήμα συζήτησαν και προβληματίστηκαν για τα ωφέλη της άσκησης στη βάση ενός άρθρου που είχε επιλεγεί και εκτυπωθεί απο την Υποδιευθύντρια και καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής του Λυκείου  κα Παπαϊωάννου Σωτηρία και το οποίο σας παρατίθεται.

Στη συνέχεια και για ένα περίπου τρίωρο, κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες - λόγω της αφόρτης για την εποχή ζέστης- αλλά και λόγω έλλειψης παραμικρού στεγασμένου χώρου στις εγκαταστάσεις του σχολείου, μαθητές και μαθήτριες έπαιξαν μπάσκετ , βολλευ και ποδόσφαιρο, ενώ μια μικρή ομάδα 5-6 μαθητών ασχολήθηκε και με το σκάκι
Σας παραθέτουμε μερικές φωτογραφίες απο τις δραστηριοτητες αυτές.

• ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ