Συμμετοχη του 4ου ΓΕΛ στο φεστιβαλ εκπαιδευσης «My Gap Feel & Fill Festival» του Skywalker.gr – «Εργασια στην Ελλαδα ειναι για σενα»

Το 4ο ΓΕΛ Χαλκίδας στις 19/10/2023 συμμετείχε στο φεστιβάλ εκπαίδευσης «My Gap Feel & Fill Festival» του Skywalker.gr – «Εργασία στην Ελλάδα είναι για σένα», που έγινε στο Πολεμικό Μουσείο της Αθήνας. Οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με εκπροσώπους δημόσιων και ιδιωτικών πανεπιστημίων, ΔΙΕΚ και ΙΕΚ, καθώς και εκπαιδευτικών οργανισμών και ενημερώθηκαν για τις σπουδές και τις επαγγελματικές επιλογές τους. Παρακολούθησαν ομιλίες και παρουσιάσεις επαγγελματικού προσανατολισμού, (συμπλήρωση μηχανογραφικού σημειώματος, σχολές του μέλλοντος, εξειδικεύσεις, διαμόρφωση βιογραφικού σημειώματος), κι αποκόμισαν χρήσιμες συμβουλές από επαγγελματίες συμβουλευτικής κι επαγγελματικού προσανατολισμού για τη διαχείριση του άγχους και του χρόνου μελέτης. Στάθηκαν σε Γωνίες συζήτησης και συμβουλευτικής, ενημερώθηκαν για τις προοπτικές σε διάφορους επαγγελματικούς κλάδους κι έλαβαν μέρος σε διαγωνισμούς.