ΠΕΝΘΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ Γ ΛΥΚΕΙΟΥ

13/12/23

ΠΕΝΘΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ Γ ΛΥΚΕΙΟΥ

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η πενθήμερη εκδρομή της Γ΄ τάξης του 4ου ΓΕΛ Χαλκίδας με 103 μαθητές και 7 συνοδούς καθηγητές, στις 7 έως τις 11 Δεκεμβρίου 2023.

Στο πρόγραμμα της εκδρομής περιλαμβάνονταν:

Επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο της Βεργίνας, ξενάγηση στο ιστορικό κέντρο της πόλης, στο Εβραϊκό Μουσείο, στο Αρχαιολογικό Μουσείο, στο Λευκό Πύργο,  επίσκεψη στον μητροπολίτη Θεσσαλονίκης Φιλόθεο, ξενάγηση στο Οχυρό Ρούπελ και στις Σέρρες, περιήγηση στην Άνω Πόλη -Κάστρα, επίσκεψη στον Αγ. Δημήτριο και τις κατακόμβες.

Οι μαθητές εξέφρασαν την ευχαρίστηση τους για τις γνώσεις και τις εμπειρίες που απέκτησαν αλλά και για τις όμορφες στιγμές που μοιράστηκαν με τους συμμαθητές τους.

Οι συνοδοί εκπαιδευτικοί ήταν:

Παπαϊωάννου Σωτηρία – Αγγέλου Ευάγγελος- Ζουμής Νικόλαος – Παπαδοπούλου Χρύσα – Αυγέρη Μαρία – Δενδρινού Δάφνη – Λύκου Ελένη

ΕΒΡΑΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ
ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ