Παρακολουθηση κινηματογραφικης ταινιας

13/12/23

Παρακολουθηση κινηματογραφικης ταινιας

Την Τρίτη 12.12.23 οι 27 μαθητές και μαθήτριες του Α1 του σχολείου μας παρακολούθησαν -στον κινηματογράφο της πόλης μας- την κινηματογραφική ταινία ‘Φόνισσα’΄, η οποία είναι   βασισμένη στο ομώνυμο έργο του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη.

Η ταινία έδωσε την ευκαιρία στα παιδιά να αντιληφθούν με παραστατικό τρόπο πολλά από τα δεδομένα του κειμένου, το οποίο διδάχθηκαν στα πλαίσια της θεματικής ‘’Τα φύλα στη Λογοτεχνία’’ του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας. Έτσι, είχαν την ευκαιρία να επεξεργαστούν ευκολότερα τις ομαδικές εργασίες που είχαν αναλάβει καθώς και να δουν μια οπτική της μεταφοράς ενός λογοτεχνικού κειμένου στον κινηματογράφο. Περιφερειακά, μπόρεσαν να εισαχθούν και στον προβληματισμό της κριτικής κινηματογραφικού έργου.

Συνόδευσαν τους μαθητές:

Η υπεύθυνη καθηγήτρια κ. Μπαρώτα Ζωή, ο Δ/ντής του Σχολείου κ. Σάββας Οβαδίας και η εκπαιδευτικός κ. Τσαμασφύρα Αρχοντούλα.